Metafora Moskvy jako třetího a posledního „Říma“, tedy nadnárodního křesťanského impéria, je pokládána za jednu z nadčasových inspirací ruské politiky. Bylo a je tomu tak skutečně?

Katalogové číslo: 1572 Kategorie: Štítky: ,

Popis

Metafora Moskvy jako třetího a posledního „Říma“, tedy nadnárodního křesťanského impéria, je pokládána za jednu z nadčasových inspirací ruské politiky. Bylo a je tomu tak skutečně? A nakolik se tato metafora promítla do fyzické podoby skutečné Moskvy – reálné metropole ruského státu? Nalezneme v ulicích Moskvy ohlasy této myšlenky, nebo jsou jí vyhrazeny jen stránky knih a úvahy politiků?

Kalina Pavel, prof. PhDr., CSc.

Pavel KALINA (1965, Praha) vystudoval estetiku a dějiny umění na FF UK. Poté interní aspirantura (doktorské studium) na FF UK, v letech 1993–94 studium dějin umění na Central European University v Praze. V letech 1994–2001 byl odborným asistentem na Fakultě architektury (FA) ČVUT a na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity. Roku 2001 jmenován docentem pro dějiny architektury na FA ČVUT a v roce 2009 profesorem pro dějiny architektury a ochranu památek na FA ČVUT. V roce 2013 vyšla jeho kniha Umění a mystika a v roce 2019 vydal knihu Hluboké město.

Další informace

Délka pořadu

Ročník

Účinkující

K dispozici

Velikost audionahrávky 125 MiB

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Moskva – třetí Řím?“