Nejběžnějšími přístupy k řešení etických problémů v současné době jsou jednak utilitarismus a na druhé straně deontologie. Přednáška si klade za cíl ukázat, že mají ve své podstatě mnoho společného.

Katalogové číslo: 1610 Kategorie: Štítky: , ,

Popis

Nejběžnějšími přístupy k řešení etických problémů v současné době jsou jednak utilitarismus, který klade důraz na důsledky jednání chápané jako vyvažování dobrého a zlého, a na druhé straně deontologie, která zdůrazňuje význam dodržování pravidel, zákonů a přikázání bez ohledu na to, jaké z toho plynou důsledky. Tyto dva přístupy se zdají být v nesmiřitelném rozporu. Přednáška si klade za cíl ukázat, že mají ve své podstatě mnoho společného, protože oba tyto přístupy pracují s pouhými fragmenty převzatými z klasických teorií morálky, a že v klasické teorii sv. Tomáše Akvinského můžeme najít odpovědi na problémy, se kterými se tyto teorie potýkají.

Reschel Tomáš, P. ThLic. RNDr., Ph.D.

Tomáš RESCHEL (1973, Broumov) maturoval v roce 1992 na gymnáziu v Broumově. Magisterský titul obdržel v roce 1997 na Přírodovědecké fakultě UK v oboru fyzikální chemie. Na Přírodovědecké fakultě UK a Ústavu makromolekulární chemie v roce 2002 obhájil disertační práci. V letech 2002–2007 následovala seminární formace a studium teologie v Olomouci, Praze a Římě. V roce 2007 byl vysvěcen na kněze a působil ve farnostech Hradec Králové I, Červený Kostelec, Broumov, Ústí nad Orlicí a v současnosti v Horní Sloupnici. Od roku 2010 se věnuje doktorskému studiu na teologické fakultě univerzity ve Fribourgu (Švýcarsko).

Další informace

Délka pořadu

Ročník

Účinkující

K dispozici

,

Velikost audionahrávky 89 MiB
Velikost videonahrávky 1,1 GiB
Délka videonahrávky 70 min.

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Výzvy morální teologie“